Badania diagnostyczne – gdzie należy robić?

Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących na wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe. Wiele osób zaczyna ciężką walkę z rakiem płuc, rakiem skóry czy rakiem piersi. Bardzo często można taką walkę wygrać – potrzebna jest motywacja i siła do walki. Niezbędne są też regularne badania i tak ważna regularna diagnostyka.

Choroby nowotworowe = wyścig z czasem

Nie da się ukryć, że choroby nowotworowe to swoistego rodzaju wyścig z czasem. Naukowcy wciąż pracują nad okryciem leku na raka, który by mógł całkowicie zniszczyć problem i dać szansę wielu osobom na spokojne, zdrowe życie. Medycyna idzie wciąż do przodu. Choroby nowotworowe, które kiedyś były tzw. „wyrokiem” dzisiaj można leczyć.  Ważna jest jednak diagnostyka – im szybciej wykryjemy chorobę, tym większe szansę na wyleczenie.

Gdzie robić regularne badania?

Regularne badania powinniśmy wykonywać w zaufanych centrach medycznych.  W miejscach i u specjalistów  do, których mamy  zaufanie. Przy wyborze centrum medycznego gdzie chcemy wykonywać kompleksową diagnostykę powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na podejście do pacjenta, zakres badań oraz sprzęt na jakim pracują dane placówki. Najlepsze centra korzystają tylko i wyłącznie z najnowocześniejszego sprzętu najwyższej jakości.
W dobrym centrum medycznym zostaniemy otoczeni właściwą opieką. Badania odbędą się w komfortowych warunkach – biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz jego potrzeby.

Jak znaleźć dobre centrum medyczne?

W poszukiwaniu dobrego miejsca na wykonanie badań możemy pytać znajomych, którzy korzystali już z podobnych usług. Możemy też wykorzystać Internet. Przeglądać strony internetowe poszczególnych placówek lub  sprawdzać fora branżowe. W takim miejscach ludzie często bardzo szczerze i naprawdę otwarcie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opisują jakość obsługi, zakres badań oraz ogólne podejście do pacjentów kliniki. Wszystko to jest bardzo ważne. Jeśli poświęcimy chwilę czasu na pewno znajdziemy właściwe miejsce.

Jakie choroby najczęściej pojawiają się u kobiet dojrzałych?

Na co najczęściej chorują kobiety?

– choroba wieńcowa

Serce i cały układ krwionośny może być bardzo osłabiony. Szczególnie może tak się dziać w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne jakie wtedy następują mogą narobić naprawdę duże zamieszanie w organizmie.  Warto o tym pamiętać i robić regularne badania. Jest to też istotne z drugiego powodu – kobiety często chorują na serce z pozoru bez objawów. Często też objawy są zbliżone do objawów grypy.

Najnowsze badania potwierdzają – wiele kobiet choruje na serce. Z tego też powodu tak wiele mówi się o diagnostyce i profilaktyce. We wczesnym stadium można wykryć wiele chorób. Problem polega na tym, że kobiety przechodzą zawał w inny sposób niż mężczyźni. Często objawy zawału można pomylić np. z grypą. U kobiet bowiem bardzo często pojawia się ból gardła, duszności, zawroty głowy i mdłości. Objawy, które można odczytać jako zwykłą infekcje w organizmie.

Nierzadko słyszy się, że kobieta przeszła zawał praktycznie bezobjawowo. Czasami też zdarza się, że jak trafia do szpitala jest już w naprawdę złym stanie. Bagatelizowała objawy, nie poszła do lekarza.

Z tego też powodu kobiety muszą pamiętać o regularnych badaniach/ profilaktyka u kobiet to priorytet. Szczególnie należy dbać o zdrowie w okresie menopauzy. Serce może być wtedy naprawdę bardzo słabe. Badaj się często – dbaj o serce i unikaj stresu. Jest to naprawdę bardzo ważne.

– choroby reumatyczne

Bóle stawów i kości. To często dokucza kobietom dojrzałym. Dbaj o zdrowie. Dużo się ruszaj. Pomocny też może być basen, ruch w wodzie jest naprawdę zbawienny.

– rak piersi

Niestety ten nowotwór bardzo często atakuje kobiety. Nie tylko kobiety starsze – z chorobą nowotworową walczą już nawet bardzo młode panie. Warto pamiętać o regularnej mammografii oraz cytologii

Odżywianie kobiet

Statystki są przerażające. Coraz więcej osób choruje na otyłość. Wiele kobiet już nawet w bardzo młodym wieku ma problemy z utrzymaniem optymalnej, dobrej wagi. Jakie są przyczyny otyłości? Co ją powoduje?
– złe nawyki żywieniowe
Współczesne kobiety mają wiele obowiązków: praca, dom, dzieci. Ciężko to połączyć. Często jemy w pośpiechu, celebrujemy i utrwalamy złe nawyki żywieniowe. Nierównomierne godziny posiłków, zbyt duża ilość tłuszczów i cukrów  – wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć.
– stres
Stres jest często powodem tycia. Kobiety różnie reagują na nerwowe sytuacje. Wiele pań „zajada” stres i sięga między innymi po słodycze. To bardzo zgubny nawyk. Warto się go pozbyć. Najlepiej jest wyeliminować przyczynę stresu.
– siedzący tryb pracy
Wiele osób dziś ma siedzący tryb pracy. Mała ilość ruchu powoduje otyłość. Masz siostrę? Bliską koleżankę? Namów ją na basen, siłownię czy codzienne bieganie. Z pewnością obu Wam aktywność fizyczna wyjdzie na dobre.
Co zrobić kiedy zauważamy, że mamy naprawdę poważny problem?
– odpowiednia dieta bogata w witaminy
Bardzo pozytywny wpływ na zdrowie kobiet ma optymalna, dobra dieta. Dieta pomaga zwalczyć otyłość. Wbrew pozorom nie musimy się wyrzekać ulubionych potraw. Wystarczy jeść zdrowiej – unikaj cukrów, tłuszczy, a z pewnością szybko poczujesz się naprawdę lekko.
Pod żadnym pozorom sama nie decyduj się na dietę. Warto wszystko skonsultować z dobrym dietetykiem oraz ze sprawdzonym lekarzem. Przed wprowadzeniem większych zmian żywieniowych warto wykonać wszystkie podstawowe badania – dieta powinna być całkowicie dopasowana do trybu życia, ale też do stanu zdrowia. Tylko wtedy może być naprawdę bezpieczna dla organizmu.
W obecnych czasach, w renomowanych centrach medycznych możemy zarówno wykonać specjalistyczne teksty, analizy, badania oraz spotkać się z dietetykiem.

Infekcja dróg moczowych

U kobiet znacznie częściej może dojść do infekcji dróg moczowych aniżeli u mężczyzn, gdyż kobiety posiadają znacznie krótszą cewkę moczową. Najczęstszymi objawami zapalenia cewki moczowej i pęcherza moczowego są znacznie częstsze potrzeby oddawania moczu niż dotychczas (nawet w nocy), ból w trakcie oddawania moczu, nagła potrzeba jego oddania. W skrajnych wypadkach w moczu może pojawić się krew. Żadnego z tych objawów nie wolno zlekceważyć i w momencie jego wystąpienia najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki, by pozbyć się problemu. W momencie jego zlekceważenia dana infekcja może się rozprzestrzenić i może dojść nawet do infekcji nerek. W czasie powikłań może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek, któremu towarzyszy szereg charakterystycznych objawów, dzięki którym można je rozpoznać. Są to między innymi dreszcze, wzrost temperatury oraz wymioty.
Warto wspomnieć, że przebyte wcześniej infekcje mają sporą tendencję do późniejszego nawracania się. Dlatego kobiety, które w przeszłości borykały się z chorobami dróg moczowych powinny o siebie znacznie bardziej dbać. Aby ograniczyć ryzyko występowania należy przede wszystkim pić dużo płynów w ciągu dnia, najlepiej minimum 1,5 litra. W momencie, gdy zaczniemy odczuwać potrzebę oddania moczu nie można zwlekać z jego oddaniem. Do tego ważna jest odpowiednio przeprowadzana codzienna higiena narządów płciowych. Jeśli nie będziemy zwracać na to uwagi choroba może nawrócić, a każda kolejna przebyta infekcja może mieć zły wpływ na nasze nerki. Zazwyczaj leczenie przeprowadza się z pomocą antybiotyku, w czasie którego zażywania dolegliwości powinny ustąpić. Choroby dróg moczowych bardzo często występują również u kobiet w ciąży. Jeśli u ciężarnej kobiety chociaż raz wystąpi infekcja już do końca ciąży trzeba kontrolować sytuację wykonując okresowo posiewy moczu. Praktycznie we wszystkich przypadkach zakażenie układu moczowego zostaje całkowicie wyleczone za pośrednictwem zastosowania odpowiedniego leku.

Co to jest miesiączka?

W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment w którym dostaje ona swojej pierwsze miesiączki. Świadczy ona o tym, że jej organizm dojrzewa. Będzie ona później towarzyszyć w całym jej życiu aż do menopauzy w czasie której okres nie będzie już występował. Po wystąpieniu pierwszej miesiączki kobieta może zajść w ciąże i urodzić dziecko. W czasie ciąży miesiączka nie występuje, wraca ona dopiero jakiś czas po urodzeniu dziecka. W Polsce kobiety doświadczają swojej pierwszej miesiączki zazwyczaj pomiędzy 12 a 14 rokiem życia. Czasami zdarza się też tak, że jeśli dziewczynka jest drobnej budowy ciała, nieodpowiednio się odżywia pierwsza miesiączka może znacznie przesunąć się w czasie. Jeśli jednak nie pojawi się ona przez kilka kolejnych lat konieczna będzie wizyta u lekarza w czasie której będzie mógł on stwierdzić czy organizm dziewczynki prawidłowo się rozwija. Organizm musi posiadać odrobinę tkanki tłuszczowej, która sprawi, że jajniki dojrzeją i zaczną produkować estrogeny. Jeśli jednak dziewczynka zbyt wcześnie dostanie miesiączki również fakt ten trzeba będzie skonsultować z lekarzem, który wyjaśni przyczynę nieprawidłowości w dojrzewaniu dziewczynki.
Cykl miesiączkowy kobiety trwa zazwyczaj około 28 dni. Nie jest to jednak reguła, która tyczy się wszystkich kobiet. Czasami zdarza się, że cykl wydłuża się nawet do 30 dni i o niczym złym to nie świadczy. Jednak jeśli zdarzy się, że przez dłuższy czas miesiączka w ogóle nie wystąpi konieczna będzie wizyta u lekarza. Może to świadczyć o tym, że kobieta jest w ciąży, jednak czasami może to wynikać z problemów zdrowotnych. W cyklu miesiączkowym zazwyczaj od 3 do 5 dni występuje krwawienie. Czasami jest ono mniej lub bardziej obfite. Bardziej zazwyczaj na początku miesiączki a mniej pod jej koniec. W czasie miesiączki mogą również dokuczać różne powszechnie występujące objawy jakimi są między innymi ból brzucha, ból głowy, ból pleców, ogólne rozdrażnienie, wahanie nastrojów i inne dolegliwości, które zazwyczaj występują u kobiet.

Jak dobrze dbać o zdrowie?

Dzisiaj powstaje bardzo wiele centrum medycznych. Pojawiają się one w dużych i małych miastach. Nie jesteśmy już „skazane” na jego specjalistę przyjmującego blisko naszego miejsca zamieszkania.  Na co kobiety najczęściej zwracają uwagę podczas wyboru specjalisty? Co jest dla nich najistotniejsze?
– zakres usług
Dla każdej kobiety ważne jest pełny, kompleksowy zakres badań. Jest to szczególnie istotne kiedy temat dotyczy pomocy ginekologicznej. Kobiety chcą mieć pewność, że  są potraktowane z należytą uwagą.
– nowoczesny sprzęt w gabinetach
Ważne jest, aby badania odbywały się na nowoczesnym sprzęcie w gabinetach. Na urządzeniach atestowanych – posiadających wszelkie niezbędne, ważne tak bardzo w branży medycznej certyfikaty.
– przyjazne podejście do pacjenta
Kobiety zwracają uwagę na miłe, przyjazne, otwarte podejście do każdego pacjenta. Komfort psychiczny jest bardzo ważny – przede wszystkim w sytuacjach kiedy to kobieta boryka się z ciężkim nowotworem.
– Profilaktyczne badania ważne dla każdej kobiety
Coraz więcej kobiet choruje na różnego rodzaju nowotwory. Panie często są dotknięte rakiem piersi czy też rakiem szyjki macicy. Szybka diagnostyka w przypadku tych dwóch rodzajów raka jest priorytetowa. Im szybciej zostanie wdrożona nowatorska terapia, tym większe szansę na pokonanie przeciwnika o nazwie „rak”
Lecz się w najlepszych centrach ginekologicznych
Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś pod naprawdę dobrą opieką wybieraj zaufane centra medyczne. Wybór dobrego onkologa w przypadku walki z nowotworem jest najważniejszy. Dobry specjalista uczyni wszystko, aby pomóc nam w terapii.
Każda chemioterapia w jakiś sposób szkodzi na organizm. Jeszcze nie wymyślono sposobu walki z rakiem, który byłby w pełni bezpieczny dla organizmu. Możemy jednak znaleźć placówkę, której kadra medyczna zaproponuje nam skuteczną terapię oraz w miarę mało inwazyjną. Podczas ustalania dawek chemii powinien być brany pod uwagę rodzaj raka oraz stan zdrowia pacjentki.

Klimakterium a menopauza

W życiu każdej kobiety przyjdzie taki moment, że będzie musiała ona przekroczyć dojrzałość i wkroczyć w starość. Nie u każdego dochodzi do tego w tym samym czasie, jednak przeprowadzone obserwacje mówią, że zazwyczaj dochodzi do tej sytuacji w okolicy 50 roku życia. Zdarzają się jednak odstępstwa od reguły, gdy kobiety znacznie wcześniej przechodzą menopauzę lub też dużo później. Menopauza wiąże się z momentem w którym występuje ostatnia miesiączka. Oznacza to, że zajście w ciążę już niestety nie będzie możliwe. Dlatego planując rodzinę trzeba brać pod uwagę odpowiedni czas na zajście w ciążę, w przeciwnym razie może okazać się, że zwyczajnie nie zdążymy urodzić dziecka. Klimakterium ma na celu przygotować organizm kobiety do zamknięcia ważnego etapu w jej życiu. Okres jego występowania nosi zazwyczaj nazwę okresu okołomenopauzalnego i zalicza się do niego czas przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, jak również czas po jej wystąpieniu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy używają zamiennie dwóch nazw jakimi są menopauza i klimakterium, jednak nie są to nazwy zamienne, gdyż znaczą zupełnie coś innego. Menopauza po prostu jest kluczowym elementem występowania klimakterium. Jak rozpoznać czy weszło się w okres klimakterium? Przede wszystkim występowanie miesiączek staje się bardzo nieregularne. Czasami mogą pojawić się dwie w miesiącu lub też przed kolejne trzy miesiące nie będzie ani jednej. Mogą być one mniej lub bardziej obfite, co będzie dało się zauważyć na pierwszy rzut oka. Kobieta może doświadczać uderzenia gorąca, nadmierną potliwość czy częste bóle głowy. Warto również wspomnieć, że wyżej wymienione objawy niekoniecznie muszą występować w tym samym czasie. Czasami występują w określonych odstępach czasowych. Nie zawsze okres klimakterium wywoływany jest naturalnie, czasami może zdarzyć się, że pojawia się on na skutek wycięcia przydatków macicy. Kobiety w tym czasie mogą być bardzo rozdrażnione a także zmęczone, dlatego jeśli osiągnęły dany wiek mogą domyślać się o czym to świadczy.

Jak przygotować się do ciąży?

Dbaj o linię

Otyłość ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Przeszkadza w codziennych czynnościach  i normalnym funkcjonowaniu. Kobiety walczące z otyłością są mniej sprawne, szybciej się męczą. Otyłość obciąża organizm kobity. Duży przyrost wagi negatywnie działa przede wszystkim na kręgosłup – kobiety  decydujące się na terapię oraz walkę z otyłością często sygnalizują problemy z kręgosłupem. Ból bywa często nie do zniesienia. Zbyt wysoka masa ciała obciąża także stawy. Nogi puchną, a trudność sprawia nawet zwykłe wchodzenie po schodach.
Bardzo poważną konsekwencją otyłości u kobiet mogą być problemy z sercem. Serce jest obciążone i gorzej funkcjonuje. Często przy problemach z przyrostem wagi zaczynają się kłopoty sercowe – arytmia, nadciśnienie tętnicze.
Dbaj o zdrowie – zatroszcz się o właściwą dietę. Warto przed wprowadzeniem w życie nowych przyzwyczajeń  skonsultować się z lekarzem. Ważny jest komplet badań.  Tylko wtedy nowa dieta będzie bezpieczna.  Właściwe, odżywianie, regularne badania, duża ilość ruchu to gwarancja zdrowej, pełnej egzystencji.

Lekarz prowadzący ciąże – jak wybrać najlepszego?

Jak wybrać najlepszego lekarza prowadzącego ciąże? Jakie cechy musi posiadać? Czas ciąży jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Dla wielu pań jest to czas niezapomniany. Ciąża może być naprawdę znakomitym przeżyciem, ale tylko w momencie gdy jesteśmy otoczone należytą opieką. Warto z rozwagą podejść do wyboru lekarza prowadzącego ciąże? Jakie cechy powinien posiadać?
– ogromna wiedza
Ważne są kompetencje lekarza. Jego wiedza oraz doświadczenie. Lekarz musi wiedzieć jakie badania wykonać i co jest ważne dla każdej kobiety, aby czuła się w czasie ciąży naprawdę dobrze.
– otwartość i wyrozumiałość
Lekarz ginekolog prowadzący ciąże musi być konkretny, kompetentny, ale też musi wyróżniać się wyrozumiałością oraz cierpliwością do pacjentem. Z uwagą i przekonaniem odpowiadać na wszystkie pytania – służyć poradą na każdym etapie ciąży. Kobieta, która ma dostęp do wiedzy czuje się przede wszystkim bardzo pewnie i przede wszystkim pewnie. Wie, że przejdzie ciąże bez większych komplikacji.

Leczenie nowotworu piersi

Odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu piersi daje dużo większe szanse na jego wyleczenie, co można potwierdzić na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów, które zostały wykryte w momencie, gdy nie ma jeszcze przerzutów do węzłów chłonnych. Gdy okaże się, że kobieta ma raka piersi powinna poddać się jak najszybciej operacji. Ważne jest, że obszar piersi jaki trzeba będzie wyciąć w głównej mierze zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Im jest ona bardziej zaawansowana tym większą część piersi trzeba będzie wyciąć. Kobiety zazwyczaj bardzo się przejmują późniejszym wyglądem, lecz jest to bardzo nierozważne postępowanie. Przecież najważniejsze jest zdrowie, a wygląd to tylko kwestia drugorzędna. Zawsze po przeprowadzonej operacji można odtworzyć pierś lub można to zrobić jeszcze podczas operacji w której jest ona usuwana. W momencie jednak, gdy konieczne jest zastosowanie leczenia uzupełniającego jakim jest chemioterapia czy też radioterapia, operację trzeba będzie odłożyć aż do jego zakończenia.
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na wystąpienie raka piersi u kobiety. Jednym z nim jest wiek. Do większości zachorowań dochodzi między 50 a 70 rokiem życia, dlatego też młodsze pacjentki są dużo mniej zagrożone niż te starsze. Ważnym czynnikiem jest również fakt, czy dotychczas w naszej rodzinie były przypadki, że kobiety chorowały na raka piersi. Jeśli tak znaczy to tyle, że jest duże ryzyko, że problem będzie dotyczył również nas. Warto więc wykonać sobie badanie genetyczne na podstawie którego bez problemu można ocenić czy jest się obciążonym czy też nie. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych obserwacji stwierdza się, że najodpowiedniejszym badaniem do wykrywania wszelkich zmian jest badanie wykonywane rezonansem magnetycznym. Jednak żeby zostało ono wykonane musi zlecić je lekarz, dlatego trzeba pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, podczas których będzie można dowiedzieć się czy wszystko jest w porządku.

Menopauza – jak sobie z nią radzić

Bardzo wiele kobiet obawia się okresu menopauzalnego. Owszem, nie jest to czas miły dla żadnej kobiety. Dzisiejsza medycyna pozwala radzić sobie z tym problemem. Możemy w naprawdę dużym stopniu niwelować objawy menopauzy. Jak?- dużo się wysypiaj. Nie bez powodu mówi się, że „sen to zdrowie”. Dbaj o to, abyś spała odpowiednią liczbę godzin w ciągu każdej doby. Jest to niezwykle istotne. Sen reguluje pracę całego organizmu.- unikaj stresu. W dzisiejszych czasach unikanie stresu wcale nie jest taką prostą sprawą. Żyjemy w nieustannej gonitwie. Praca, dom, codzienne obowiązki – można powiedzieć, że nerwy są wpisane w nasze codzienne życie. Możemy jednak panować nad swoimi emocjami – poznawać je i reagować na nie. Jest to bardzo przydatna cecha. Pomaga w tym kontakt ze specjalistą – dobrym psychologiem. Dziś korzystanie z pomocy psychologa jest czymś naturalnym.-  dbaj o odpowiednią dietę.Dobrze zbilansowana dieta pozwala dbać o zdrowie. Kobieta w okresie menopauzy potrzebuje przede wszystkim dużo magnezu, żelaza oraz innych niezbędnych witamin.- przebywaj dużo na świeżym powietrzu. Nawet 15 minutowy regularny spacer może być bardzo pomocny – jazda na rowerze, pływanie na basenie – wszystko to wspaniale działa na organizm – odpręża i relaksuje.Chcesz dobrze czuć się w czasie menopauzy? Dbaj o zdrowie – troszcz się o nie każdego dnia.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Jak złagodzić objawy menopauzy? Jak przeżyć ten trudny dla każdej kobiety czas? Istnieją różne sposoby radzenia sobie z objawami – sen, regularne wizyty u lekarzy oraz terapia hormonalna. Bardzo ważna jest także właściwa dieta. Często nie zdajemy siebie sprawy, że dieta i to co jemy ma naprawdę ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Chcesz odczuwać objawy menopauzy w mniejszym stopniu? Zwracaj uwagę na to co jesz.

–  jedź dużo orzechów oraz migdałów

Orzechy dobrze wpływają na pamięć i dodają energii. Dobrze jest też spożywać duże ilości roślin strączkowych – fasoli. Doskonały wpływ na zdrowie ma także między innymi brokuł. Zawiera przede wszystkim ogromną ilość żelaza –  każda kobieta musi dbać o odpowiedni poziom żelaza w organizmie w czasie menopauzy.

– utrzymuj stałą wagę ciała

Utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała jest bardzo istotne. Ćwicz dużo się ruszaj, a Twój organizm cały czas będzie w dobrej kondycji. W klubach fitness oraz dobrych sprawdzonych siłowniach można zapisać się na specjalne zajęcia.

Menopauza wiąże się z różnego rodzaju wyrzeczeniami. Jeśli będziemy stale pod opieką dobrego ginekologa i będziemy robić regularne badania przez dług czas możemy czuć się naprawdę świetnie. Nie należy też bać się tabletek hormonalnych. Dzisiejsze tabletki są bezpieczne dla zdrowia – skutki uboczne są zazwyczaj niezauważalne lub znikome.

1 2 3