Nieprawidłowa miesiączka

Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni. Większość kobiet ma regularne miesiączki, jednak u niektórych czasami zdarza się, że cykl jest zdecydowanie za krótki lub też za długi, a krwawienie zbyt obfite lub zbyt skąpe. O czym może to świadczyć? Czasami bardzo mocny ból występujący w podbrzuszu pojawia się w momencie wystąpienia miesiączki i znacznie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Przyczyną tego jest pojawienie się w macicy hormonów, które odpowiadają za występowanie silnych bólów w okolicy podbrzusza, które bardzo często utrudniają normalne funkcjonowanie. Kolejnym powodem ich wystąpienia może być wąski kanał szyjki macicy.

Co w takim przypadku robić?

Przede wszystkim można zastosować odpowiednie środki przeciwbólowe. Żeby dobrać odpowiednie dla nas leki przeciwbólowe najlepiej poprosić o poradę lekarza. W czasie tym zaleca się również odpoczynek, jak również wykonywanie okładów na okolice w których odczuwa się ból.

Niestety nie zawsze bóle, które występują razem z miesiączką nie świadczą o niczym złym. Czasami mogą one informować o tym, że w organizmie kobiety dzieje się coś złego. Mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, występowaniu mięśniaków w macicy lub też stanach zapalnych jajników. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że z każdą miesiączką dokuczają nam liczne objawy trzeba w takim przypadku udać się do lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań na podstawie których będzie można dowiedzieć się co jest nie tak lub też zastosuje odpowiednie leczenie, dzięki któremu uciążliwe dolegliwości miną. Jeśli krwawienia są zbyt obfite może to świadczyć o wystąpieniu torbieli na jajnikach.

Duża utrata krwi może doprowadzić do silnej anemii, dlatego też lekarz zazwyczaj zleca wykonanie morfologii krwi. Jeśli borykasz się z problemem występowania zbyt obfitych krwawień w czasie miesiączki powinnaś również zwrócić uwagę na fakt, czy sama tego nie powodujesz. Zdecydowanie powinno się zrezygnować z wykonywania cięższych ćwiczeń fizycznych i picia mocnej kawy.